FadeGallery - Free Version
Katalog ONLINE
zmniejsz wyzeruj zwiększ

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - Łaziska 2019

W Filii nr 5 w Łaziskach odbyło się kolejne cykliczne spotkanie przy książce pod hasłem "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam...wchodzę". Spotkanie to odbyło się z okazji przypadającego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W bibliotece w tym dniu było nie tylko czytanie książek ale były też odwiedziny sympatycznego żółwika Franklina. Dzieciom sprawiło to dużo radości i uśmiechu.  Mali czytelnicy chętnie słuchali bajek o przygodach Franklina. Na koniec dzieciom został ogłoszony konkurs plastyczny na rysunek przedstawiający dowolną postać z bajki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi przy okazji następnego spotkania.

Ewa Jeleń

Spotkanie autorskie z Danutą Chlupovą

spotkaniezdanutachlupova 15 tn6 listopada, w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu O literaturze bez granic, na którym gościliśmy Danutę Chlupovą, autorkę powieści Blizna i Trzecia terapia.

Danuta Chlupova jest z pochodzenia Polką i mieszkanką przygranicznego Zaolzia. Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania dziennikarka wydawanej w Czechach polskiej gazety Głos oraz pasjonatka historii polsko-czeskiego pogranicza. Kształciła się w szkołach, w których język polski był językiem wykładowym. Studia wyższe ukończyła na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach. Jest matką trójki dzieci. Jej mąż jest Czechem, który chętnie czyta polskich klasyków. O pisaniu marzyła od dzieciństwa. W wieku 14-stu lat, w popularnym wówczas czasopiśmie dla młodzieży Płomyk, zdobyła nagrodę główną za opowiadanie opisujące historię rozgrywającą się podczas II Wojny Światowej. Do napisania zainspirowała ją opowieść dziadka, który był na przymusowych robotach w Niemczech. Do tragicznych losów polskiej mniejszości narodowej na Zaolziu powraca w powieści pt. "Blizna", opisując wojenne zdarzenie, w którym z rąk Gestapo zginęło 36 młodych Polaków, którzy nie podpisali volkslisty. Wśród ofiar był narzeczony jej babci.

 

 

czytaj więcej >>

Spotkanie autorskie z Edytą Świętek

 

Edyta Świętek należy do grona najchętniej czytanych autorek książek obyczajowych w Polsce.

 

W piątek 18 października mieliśmy przyjemność gościć pisarkę w naszej bibliotece. Na spotkaniu autorskim opowiadała ona o początkach swojej pracy pisarskiej, o wydarzeniach i miejscach które inspirują ją do tworzenia a także o procesie wydawniczym. Uczestnicy z zainteresowaniem wsłuchiwali się fascynujące opowieści o rodzinnej miejscowości autorki, którą jest Nowa Huta. W niej toczy się akcja 5-tomowej sagi „Spacer Aleją Róż”.
Na zakończenie spotkania pisarka rozmawiała z uczestnikami odpowiadając na pojawiające się pytania czytelników oraz podpisywała książki.

 

Fotorelacja z wydarzenia FOTOFRANEK

 

czytaj więcej >>

Urodziny Kubusia Puchatka - Krostoszowice

kubu kr17 października w Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Krostoszowicach świętowaliśmy urodziny Kubusia Puchatka. Postać niedźwiadka o bardzo ,,małym rozumku", ale bardzo dobrym sercu fascynuje nie tylko dzieci, ale także wielu dorosłych już od 93 lat.

Dzieci dowiedziały się, że postać Kubusia Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne. Pierwsza książka z przygodami misia wyszła 14 października 1926 r.

Wychowankowie świetlicy posłuchali bajki z księgozbioru dziecięcego z biblioteki pt. „Puchatku, cierpliwości”. Puchatek nie umiał się doczekać na swoje urodzinowe przyjęcie, które dla niego przygotowali jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu. Dzieci zostały zaproszone razem z rodzicem do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Następnie za zadanie miały przygotować czapeczkę urodzinową według własnego pomysłu. Tutaj wykazały się swoją kreatywnością.

Były zagadki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, cukierki, balony, czapeczki i fajna zabawa.   

 Dorota Cnota

Noc Bibliotek 2019

Za nami Noc Bibliotek! To już piąta edycja ogólnopolskiej, wieczorno-nocnej imprezy, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek. Nasza biblioteka w tym wyjątkowym dniu czynna była do godz. 21.30 a przez cały dzień osoby, które z różnych względów nie oddały książek w terminie, mogły je oddać bez konsekwencji finansowych, ponieważ obowiązywała amnestia.

W tym roku wieczorne zajęcia w bibliotece kierowane były do dzieci w wieku 7-10 lat. Wśród wielu przygotowanych atrakcji na wyróżnienie zasługują warsztaty tworzenia lapbooków, tor przeszkód czy grupowe kalambury zapewniające uśmiech na twarzach uczestników zabawy. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu familijnego na podstawie komiksu "Ptyś i Bill".

Głównym Organizatorem Nocy Bibliotek jest Centrum Edukacji Obywatelskiej a tegoroczne hasło to "Znajdźmy wspólny język".

Katarzyna Musioł

? 2013 Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie bip

Realizacja: ORTH Multimedia