FadeGallery - Free Version
Katalog ONLINE
zmniejsz wyzeruj zwiększ

Spotkanie autorskie z Danutą Chlupovą

spotkaniezdanutachlupova 15 tn6 listopada, w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu O literaturze bez granic, na którym gościliśmy Danutę Chlupovą, autorkę powieści Blizna i Trzecia terapia.

Danuta Chlupova jest z pochodzenia Polką i mieszkanką przygranicznego Zaolzia. Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania dziennikarka wydawanej w Czechach polskiej gazety Głos oraz pasjonatka historii polsko-czeskiego pogranicza. Kształciła się w szkołach, w których język polski był językiem wykładowym. Studia wyższe ukończyła na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach. Jest matką trójki dzieci. Jej mąż jest Czechem, który chętnie czyta polskich klasyków. O pisaniu marzyła od dzieciństwa. W wieku 14-stu lat, w popularnym wówczas czasopiśmie dla młodzieży Płomyk, zdobyła nagrodę główną za opowiadanie opisujące historię rozgrywającą się podczas II Wojny Światowej. Do napisania zainspirowała ją opowieść dziadka, który był na przymusowych robotach w Niemczech. Do tragicznych losów polskiej mniejszości narodowej na Zaolziu powraca w powieści pt. "Blizna", opisując wojenne zdarzenie, w którym z rąk Gestapo zginęło 36 młodych Polaków, którzy nie podpisali volkslisty. Wśród ofiar był narzeczony jej babci.

 

 

 

 

Nazwiska poległych zostały uwiecznione na pamiątkowym pomniku, który  znajduje się na starym cmentarzu w Żywocicach. „Blizna” to - Literacki Debiut Roku w VI edycji konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W pewnym okresie życia autorka pracowała jako tłumaczka czeskich grup zwiedzających Obóz Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Refleksja nad obozową rzeczywistością, lektura książki Mój ojciec był nazistą. Rozmowy z potomkami czołowych przywódców III Rzeszy, którą napisała Tatiana Freidensson tworzą tło historyczne powieści Trzecia terapia. Bohaterka utworu jest potomkinią nazistowskiego zbrodniarza zmagającą się z dziedzictwem rodzinnym, w szczególności z  wojenną traumą. Danuta Chlupova  obecnie pracuje nad książką, której akacja rozgrywa się w latach 50-tych XIX wieku i związana jest, podobnie jak wcześniejsze publikacje,  z historią regionu.

W czasie spotkania autorka nie tylko barwnie opowiedziała o sobie, o dziejach przygranicznego Zaolzia, ale też przedstawiła wiele ciekawych i interesujących historii związanych z każdą z jej powieści. Odpowiadała także na liczne pytania dotyczące zarówno jej twórczości, warsztatu pisarskiego, inspiracji, planów na przyszłość jak i życia osobistego. Wyczerpujące odpowiedzi pozwoliły lepiej poznać autorkę i zrozumieć jej pisarstwo. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wzruszających fragmentów powieści, które pisarka przeczytała osobiście.

Serdecznie dziękujemy autorce za przyjęcie naszego zaproszenia i za wspaniałe święto literatury, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Jesteśmy wdzięczni również mieszkańcom, miłośnikom literatury autorki, za liczne przybycie. Czytelników zapraszamy do lektury dostępnych w naszych bibliotekach powieści oraz na następne jesienne wieczory autorskie, które zaplanowaliśmy w ramach cyklu  O literaturze bez granic. Na spotkaniu pani Dyrektor przekazała  dobrą wiadomość o tym, że wśród uczestników spotkań zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody książkowe. Serdecznie zapraszamy!

Anna Polnik

 

Zadanie realizowane jest z projektu „Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza Godowa i Petrovic u Karvine”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020.

 

Foto

? 2013 Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie bip

Realizacja: ORTH Multimedia